Meyve değil doktor, hurma

Meyve değil doktor, hurma

Ramazan geldi, Ramazan demek sofralarda hurma demek. Ancak hurmayı sadece Ramazan’da değil, yılın her mevsiminde yemek sizin yararınıza olacaktır. Çünkü hurmanın içerisinde barındırdığı yüksek besinler sayesinde hurmanın faydaları saymakla bitmiyor. Günde bir iki adet hurma yemek çok sağlıklı.hurma-1
Yüksek besin değerinin yanı sıra antioksidan özelliği ile hurma başta kanser, damar tıkanıklığı olmak üzere yaşlanmanın önlemesi gibi daha birçok hastalığa faydalıdır. Özellikle, soğukta muhafaza edildiğinde hurmanın içerisinde antioksidanların yoğunluğu artar. Beta-karoten açısından da son derece zengin bir besin olan hurma hücrelere karşı saldırılarda molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önlemeye yardımcı oluyor. Hurmanın içerisinde bulunan 15 ayrı mineral ve C, B1, B2, niasin ve A vitaminleri içeren flor bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere yakalanma riskini önlüyor.

Kolesterolü yok ediyor

Kolesterol, vücudumuzun bütün hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir fakat kanda fazla miktarda bulunması zararlıdır. Hurmanın içerisinde bulunan yüksek oranda lif, kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra kolesterol riskini ortadan kaldırıyor. Hurmanın besin değeri, içeriğinde bulunan uygun mineral dengesinden kaynaklanmaktadır.

hurma-2

Yüksek besin değerinin yanı sıra antioksidan özelliği ile Erkeklerde kısırlık ve iktidarsızlığa iyi geliyor

Hurma afrodizyak etkisi ile de biliniyor. Hurmadan elde edile polen, Arap ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede iktidarsızlığın tedavisi için kullanılıyor. Ayrıca hurma polenindeki özlerin, sperm sayısı ve hareketliliğini arttırdığı biliniyor. Erkek ve kadında eşit oranlarda görülen kısırlığın tedavisi için de hurmanın işe yaradığı biliniyor. Özellikle kısırlık tedavisinde birçok ülkede kullanılan polenli hurma macununun içeriğinde bulunan fosfor, kısırlık tedavisinde oldukça etkili. Hurmanın, erkekler için iyi geldiği söylenmektedir.

Hurma, şekeri dengeler

Vücuttaki şeker oranını dengeleyen hurmanın içerisinde, diğer meyvelere kıyasla vücutta çözülmesi kolay bir şeker türü bulunmaktadır. Hurmanın içersinde bulunan bu şeker kan şekerini hızla yükselten glikozdan farklı olarak meyve şekeri früktozdur. Bu da hem kan şekerini dengeler hem de tansiyonun düşmesini önler.

Kilo vermeye yardımcıdır

Siz de sabah öğlen akşam olmak üzere her öğünde sadece 3 tane hurma tüketerek beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeden sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Özellikle obezite sorunu yaşayan kişilerin, beslenme alışkanlıklarını değiştirmeden, sağlıklı bir şekilde kilo verdikleri görülmüştür. Tüm bunlara ek olarak hurmanın tok tutucu özelliği sayesinde kan şekeriniz düşmeden tansiyon problemi yaşamadan sağlıklı bir şekilde kilo verebilir, istediğiniz ideal kiloya geldikten sonra hurmanın tok tutucu özelliği sayesinde formunuzu koruyabilirsiniz.

hurma-4

Hurmanın diğer faydaları

– Aç karnına tüketilen 2 hurma bağırsak parazitlerini döküyor.
– Hazımsızlık, problemlerinin giderilmesini sağlıyor.
– Hamilelik süresinde mide bulantısının azalmasına yardımcı oluyor.
– İştah açısı etkisiyle kilo alma problemlerini azaltıyor.
– Kalp damar problemlerini gideriyor.
– Kanser riskini azaltıyor.
– Günde 2 hurma göz sağlığını koruyor.
– Lif oranının yüksek olduğundan kabızlığa karşı iyi geliyor.
– Karaciğer yağlanmasını önlüyor.
– Vücuttan toksin maddelerin atılımını kolaylaştırıyor.
– Hücre yaşlanmasını önlüyor.
– Çocuklarda kemik gelişimini destekler.
– Soğuk algınlığına iyi gelir.
– Stresi azaltır.

 

FacebookTwitterPinterest